NewsyPolitykaTVP.NET.PL

Rosyjski rząd podał się do dymisji po ataku Putina na władzę

Podziel się faktami

Rosyjski Premier Dmitryj Miedwiediew podał się do dymisji razem z rządem ponieważ wprowadzane są zmiany, które mają umożliwić Putinowi, gdy ten zakończy kadencję Prezydenta Rosji, na dalsze faktyczne sprawowanie władzy już jako Premier.

Miedwiediew powiedział, że jego rezygnacja jest konieczna, aby umożliwić Putinowi wprowadzenie poprawek do rosyjskiej konstytucji, które według obserwatorów mogą pozwolić mu rządzić do końca życia.

Rezygnacja nastąpiła wkrótce po przemówieniu, w którym Putin zaproponował zmiany, które odsunęłyby władzę od prezydentury, z której musi on zrezygnować w 2024 r., kiedy skończy się jego obecna kadencja, jednocześnie wzmacniając uprawnienia parlamentu.

Analityk polityczny Dmitrij Oreshkin powiedział, że wydaje się, iż Putin zmieni prezydencję w ceremonialną rolę przed wkroczeniem na nowo ustanowioną pozycję premiera – która nie będzie mieć ograniczeń czasowych.

Lider opozycji Aleksiej Nawalny nazwał reformy „oszustwem”, które skończy się na tym, że Putin będzie „jedynym dożywotnim przywódcą”.

Putin powiedział, że wszelkie zmiany konstytucyjne będą musiały zostać poddane obywatelom w referendum, pierwszym, które Rosja przeprowadzi od 1993 roku.

Miedwiediew pełnił funkcję prezydenta w latach 2008–2012, kiedy Putin został zmuszony do ustąpienia ze względu na ograniczenia czasowe.

Kiedy Putin powrócił na stanowisko prezydenta w 2012 r., Miedwiediew został premierem, którym jest do tej pory.

Miedwiediew pozostanie u władzy pomimo środowej rezygnacji, ponieważ Putin mianował go na nowo utworzone stanowisko wiceprzewodniczącego prezydenckiego gabinetu bezpieczeństwa.

W miejsce Miedwiediewa Putin mianował mało znanego szefa rosyjskiej służby podatkowej Michaiła Miszczustiego.

Miedwiediew ogłosił rezygnację w telewizji państwowej siedzącej obok Putina, jego mentora.

Putin, który rządzi w tandemie z Miedwiediewem od 2008 roku, podziękował swojemu byłemu protegowanemu za jego wysiłki, ale powiedział, że gabinet „nie osiągnął wszystkich wyznaczonych celów”.

„Chcę podziękować za wszystko, co zostało zrobione, aby wyrazić zadowolenie z osiągniętych rezultatów” – powiedział Putin.

„Nie wszystko się udało, ale nie wszystko się zawsze udaje”.

Putin poprosił ustępujący rząd, aby pozostał w pracy do czasu powołania nowego rządu.

Miedwiediew powiedział, że rząd rezygnuje, aby (cyt) „zapewnić prezydentowi naszego kraju możliwość podjęcia wszelkich niezbędnych środków”.

„Wszystkie dalsze decyzje będą podejmowane przez prezydenta” – powiedział.

67-letni Putin ma ustąpić z funkcji prezydenta w 2024 r., a rosyjska konstytucja uniemożliwia mu kandydowanie na trzecią kadencję z rzędu.

Rosyjski świat polityczny jest już pełen spekulacji na temat tego, jak Putin może pozostać u władzy, chociaż sam nie powiedział nic na ten temat.

W swoim dzisiejszym corocznym przemówieniu do prawodawców ogłosił plany pakietu reform, które mogłyby pozwolić mu na odgrywanie nowej roli potężnego premiera.

Zgodnie z reformami następca Putina jako prezydent zostałby pozbawiony uprawnień do wyboru premiera.

Putin powiedział, że rosyjski parlament – Duma Państwowa – wybierze premiera, a prezydent nie będzie mógł go odrzucić.