Historia

Koronacja Cara Rosji – Tragedia na Chodynce

Podziel się faktami

18 maja 1896 roku Rosja przygotowywała się do koronacji cara Mikołaja II. Wydarzenie miało być radosnym świętem, ale zamiast tego stało się tragedią, która na zawsze pozostanie w pamięci Rosjan jako Tragedia na Chodynce.

Koronacja miała odbyć się w Moskwie, a tysiące ludzi z całej Rosji zebrały się na Polu Chodynka (tzw. Pole Chodyńskie), aby otrzymać jedzenie i prezenty od cara – kubek, jedzenie i alkohol. Jednak organizatorzy nie wzięli pod uwagę ogromnej liczby ludzi, którzy przybyli, a rozdanie jedzenia i prezentów szybko zamieniło się w chaos – niektórzy w ogóle nie mogli dopchać się do darmowego alkoholu a inni ustawiali sie po kilka razy.

Gdy tłum stał się coraz bardziej niecierpliwy i zdesperowany, zaczęto krzyczeć, że nie będzie wystarczającej ilości alkoholu dla wszystkich. W desperackiej próbie zdobycia piwa z kiełbaskami, na które mieli ochotę tłum ruszył do przodu, co spowodowało panikę i przepychanki. Ludzie zostali stratowani, duszeni i przygnieceni w chaosie, a szacuje się, że aż 1389 osób zginęło w wyniku tragedii. Przygotowano ok 400 tys. porcji a na imprezę przybyły dwa miliony.

Wiadomość o Tragedii na Chodynce szybko rozeszła się po Rosji i za granicą, wzbudzając szok i oburzenie. Carowi zarzucono, że nie zrobił wystarczająco dużo, by zapobiec katastrofie, a rząd oskarżono o zaniedbanie i niekompetencję. Tragedia zwiastowała początek panowania Mikołaja II, który rozpoczął swoją władzę pod ciężkim cieniem. Za nieudolnie zaplanowana imprezę odpowiadał generał-gubernator Moskwy, wielki książę Sergiusz, który przygotował zbyt mało sił do ochrony.

W próbie pokazania, że troszczy się o ofiary i ich rodziny, car odwiedził rannych w szpitalu i uczestniczył w pogrzebach zmarłych. Jednak jego działania zostały uznane przez wielu za zbyt mało, za późno.

Tragedia na Chodynce była druzgocącym przypomnieniem społecznych i politycznych problemów, które dotykały Rosję w tamtym czasie. Podkreślała głębokie podziały między elitą rządzącą a ludem, a także brak troski rządu o bezpieczeństwo i dobrobyt swoich obywateli.

Dzisiaj Pole Chodynka pozostaje miejscem pamięci i refleksji dla Rosjan. Tragedia służy jako przypomnienie o znaczeniu właściwego planowania i środków bezpieczeństwa oraz o potrzebie, aby urzędnicy rządowi stawiali dobro swoich obywateli ponad wszystko. Czy tak się jednak dzieje?

Źródło: The coronation of Tsar Nicholas II and A Dark Day in Russian History