NewsyTechnologieTVP.NET.PL

Toksyczna Rosja spowodowała panikę na chińskiej giełdzie

Podziel się faktami

Chińska giełda zanotowała największy spadek wartości od kryzysu finansowego (2008). Eksperci oceniają, że do paniki na giełdzie przyczyniła się informacja ukazująca powiązania Chin z Rosją. Federacja Rosyjska zwróciła się do Chin o wsparcie w wojnie z Ukrainą, o czym infrormowali amerykańscy urzędnicy wojskowi. Chiny zaprzeczyły tej informacji, jednak handlowcy obawiają się, że rosyjsko-chińskie relacje mogą spowodować wprowadzenie sankcji na towary chińskie. Gdyby tak się stało gospodarka Chin poniosłaby kolosalne straty nie tylko na giełdzie a sama giełda mogłaby być zamknięta..
Istnieje również ryzyko wycofania chińskich firm z USA, ponieważ Komisja Papierów Wartościowych i Giełd zidentyfikowała niektóre nazwiska w ramach rozprawy z zagranicznymi firmami, które odmawiają otwarcia swoich ksiąg amerykańskim organom regulacyjnym.

„Jeśli Stany Zjednoczone zdecydują się nałożyć sankcje na Chiny w całości lub na poszczególne chińskie firmy prowadzące interesy z Rosją, byłoby to niepokojące” – powiedział Mark Mobius, który założył Mobius Capital Partners w Franklin Templeton Investments. „Cała historia jest w tym przypadku nadal w powietrzu”.

Inwestorzy mają powody do zdenerwowania po tym, jak kilka znanych funduszy odnotowało znaczne straty związane z Rosją. Fundusze BlackRock Inc. nastawione na Rosję spadły o 17 miliardów dolarów od początku wojny.

Obawy inwestycyjne pojawiły się także w związku z regulacjami dotyczącymi pandemii w wysoko rozwiniętych regionach Chin. Akcje chińskich gigantów handlujących w Stanach Zjednoczonych spadły w poniedziałek osiągając straty w wysokości ponad 1,1 biliona dolarów.

Według stanu na godzinę 11:00 czasu wschodniego, akcje giganta handlu elektronicznego Alibaba, największej chińskiej spółki notowanej w USA, były jednymi z najbardziej dotkniętych, spadając o prawie 9% na nowojorskiej giełdzie do najniższego poziomu od prawie sześciu lat i zwiększając straty do 611 miliardów dolarów od czasu osiągnięcia rekordowej ceny w październiku 2020 r.

Inni sprzedawcy internetowi, JD.com i Pinduoduo, odnotowali podobnie oszałamiające spadki, odpowiednio o 9% i 7%, intensyfikując spadki, które zniweczyły wartość rynkową o około 282 miliardy USD od czasu rekordowych wzrostów firm w lutym ubiegłego roku.

We wtorek Komisja Papierów Wartościowych i Giełd zidentyfikowała pięć chińskich firm, w tym giganta fast foodów Yum China i firmę biotechnologiczną BeiGene, korzystając z zagranicznych firm księgowych, i ostrzegła, że muszą przekazać dokumentację audytową lub zostać usuniętą z giełd w USA; od tego czasu akcje Yum i BeiGene spadły o prawie 30%.