„Biedne Istoty” Nominowany do Oscara w Kategorii Najlepszy Film – Wielkie Pierwsze Osiągnięcie Kina Grozy
„Biedne Istoty” Yorgosa Lanthimosa odnotował wielkie osiągnięcie wśród horrorów, otrzymując nominację do Oscara w kategorii Najlepszy Film.
„Biedne Istoty” (tytuł oryginału „Poor Things”) jest pierwszym filmem o Frankensteinie, który został nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy Film, pomimo że nie jest to adaptacja powieści Mary Shelley.
Czytaj także: Odkrywanie Zagadki Oppenheimera: Kinematograficzna Odyseja
Tylko sześć innych filmów grozy było nominowanych do Oscara w kategorii Najlepszy Film, a na tej liście znajdują się „Egzorcysta” („The Exorcist”), „Szczęki” („Jaws”), „Milczenie Owiec” („The Silence of the Lambs”), „Czarny Łabędź” („Black Swan”), „Uciekaj” („Get Out”) i teraz „Biedne Istoty” („Poor Things”).
„Biedne Istoty” łączy w sobie gatunki science fiction, komedii, dramatu i horroru, a otrzymał uznanie krytyków za wykonanie, zdjęcia i kostiumy.
Film Yorgosa Lanthimosa „Biedne Istoty” otrzymał wiele nominacji na 96-tej ceremonii wręczenia Oscarów, w tym w kategorii Najlepszy Film, co stanowi ważne wydarzenie w historii kina grozy. Yorgos Lanthimos eksploruje różne gatunki w swoich filmach, a w „Biednych Istotach” połączył science fiction, komedię, dramat i horror. Na podstawie nagrodzonej w 1992 roku powieści o tym samym tytule autorstwa Alasdaira Graya, „Biedne Istoty” osadzony jest w steampunkowym wiktoriańskim Londynie i przedstawia ekscentrycznego naukowca i chirurga Godwina Baxtera (Willem Dafoe) oraz Bellę Baxter (Emma Stone), jego najnowsze „stworzenie”.
Bella została ożywiona przez Baxtera, ale nie była już tą samą osobą, którą kiedyś była. Po spotkaniu z wyuzdanym prawnikiem Duncanem Wedderburnem (Mark Ruffalo), Bella zdaje sobie sprawę, że życie nie kończy się w posiadłości Godwina i ucieka z nim. Razem wyruszają w dziką podróż przyjemności i samopoznania, gdzie Bella uczy się o dobrych i złych stronach ludzi i świata. „Biedne Istoty” odniósł sukces krytyczny, a większość pochwał kierowano w stronę wykonania, zdjęć i kostiumów, a z nominacją do Oscara za Najlepszy Film, „Biedne Istoty” oznacza wielkie pierwsze w historii kina grozy.
Czytaj także: Premiera polskiego filmu “RAGE OF STARS” wzbudza wielkie zainteresowanie
Jak wspomniano wcześniej, „Biedne Istoty” jest oparty na powieści Alasdaira Graya i wbrew pozorom nie jest to adaptacja powieści Frankenstein Mary Shelley. Niemniej jednak zarówno powieść Graya, jak i film Lanthimosa mają silne wpływy frankensteinowskie, a Bella Baxter jest innym rodzajem „potwora Frankensteinowego”. Dzięki temu i swojej nominacji do Oscara w kategorii Najlepszy Film, „Biedne Istoty” stał się pierwszym filmem o Frankensteinie nominowanym w tej kategorii, choć inne były nominowane w innych kategoriach Oscara.
Komedia grozy z 1974 roku „Młody Frankenstein”, w reżyserii Mela Brooksa i z udziałem Gene’a Wildera jako Fredericka Frankenstein i Petera Boyle’a jako potwora, została nominowana do Oscara za najlepszy scenariusz adaptowany i najlepszy dźwięk na ceremonii wręczenia Oscarów w 1975 roku. Adaptacja Kennetha Branagha z 1994 roku, „Frankenstein Mary Shelley”, była nominowana w 1995 roku do Oscara za najlepszy makijaż, a w 2013 roku „Frankenweenie” Tima Burtona był nominowany do Oscara za najlepszy film animowany.
Oprócz tego, że jest pierwszym filmem o Frankensteinie, który otrzymał nominację do Oscara w kategorii Najlepszy Film, „Biedne Istoty” dołącza do bardzo niewielkiej grupy filmów grozy, które otrzymały tę samą nominację. Pierwszym z nich był „Egzorcysta” w 1974 roku, który otrzymał także 10 innych nominacji, w tym za najlepszego reżysera i najlepszą aktorkę, zdobywając Oscara za najlepszy scenariusz. W 1976 roku dołączyły do listy „Szczęki”, który był również nominowany do Oscara za najlepszy montaż, oryginalną ścieżkę dźwiękową i dźwięk, zdobywając wszystkie te nagrody oprócz Oscara za Najlepszy Film.
W 1991 roku „Milczenie Owiec” stało się pierwszym filmem grozy, który zdobył Oscara za Najlepszy Film, zdobywając także Oscara za najlepszego reżysera, aktora, aktorkę, adaptowany scenariusz, montaż filmu i dźwięk. Następny na liście to „Szósty Zmysł” M. Nighta Shyamalana, który przegrał we wszystkich kategoriach, do których był nominowany.
W 2011 roku „Czarny Łabędź” był nominowany do Oscara za Najlepszy Film, Najlepszego Reżysera i Najlepszą Aktorkę, zdobywając tę ostatnią, a „Uciekaj” („Get Out”) Jordana Peele’a był nominowany w 2018 roku, ale zdobył tylko Oscara za Najlepszy Oryginalny Scenariusz. „Biedne Istoty” jest teraz częścią tej listy, ale jeszcze nie wiadomo, czy dołączy do „Egzorcysty” i „Milczenia Owiec” na jeszcze bardziej ekskluzywnej liście filmów grozy, które zdobyły Oscara za Najlepszy Film.
W miarę zbliżania się 96. ceremonii wręczenia Oscarów, rośnie napięcie, aby zobaczyć, czy „Biedne Istoty” pójdzie śladami „Milczenia Owiec” jako kolejny horror, który zdobędzie najważniejszą nagrodę. Bez względu na wynik, „Biedne Istoty” już zapisały się w historii jako przełomowe osiągnięcie w kinematografii grozy, na zawsze zmieniając krajobraz narracji inspirowanych Frankensteinem na srebrnym ekranie.
Autor: CineScribe (FaxNews)