NewsyTechnologieTVP.NET.PL

Google grozi, że nie zapłaci nowego podatku

Podziel się faktami

Szef tech giganta powiedział, że poszczególne narody nie mogą działać same, aby ograniczyć Dolinę Krzemową

Dyrektor naczelny Google, Sundar Pichai, ostrzega, że brytyjskie samodzielne plany opodatkowania firm technologicznych są skazane na porażkę i twierdzi, że tylko wielostronne podejście za pośrednictwem OECD będzie działać.

Dyrektor Google ostrzegł, że jednostronne plany Wielkiej Brytanii dotyczące opodatkowania firm technologicznych są skazane na niepowodzenie. Sundar Pichai, 47 lat, powiedział, że poszczególne narody nie mogą działać samodzielnie, aby ograniczyć ogromne firmy z Doliny Krzemowej, a jednostronne podatki są „niezrównoważone” i rozpadną się. Uważa, że rozwiązaniem jest podejście wielostronne z Organizacją Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).
Organ międzyrządowy już dyskutuje o planach sprawiedliwego opodatkowania dużych firm technologicznych, ale postępy są jak dotąd powolne.

Pichai powiedział The Telegraph: „Jeśli istnieją jednostronne działania… Myślę, że to nie jest trwałe. Jesteśmy głęboko wierzący w proces OECD”.

W piątek wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Margrethe Vestager ostrzegła, że UE będzie realizować własne plany podatkowe, jeśli OECD nie dojdzie do porozumienia przed styczniem 2021 r.

Powiedziała: „Jeżeli do końca 2020 r. nie uda się osiągnąć skutecznego porozumienia, UE powinna być gotowa działać samodzielnie”.
Vestager nałożyła już na spółkę grzywny w wysokości 7,5 miliarda funtów, ale wielu uważa, że to za mało.

Sfrustrowany brakiem postępów ze strony OECD, Wielka Brytania i Francja zaczęły opracowywać plany jednostronnego działania z własnym podatkiem od usług cyfrowych.

„Jeśli OECD dojdzie do nowych ram i będzie to spójne dla wszystkich, chętnie byśmy się dostosowali i taka jest nasza rola jako firmy, uczestniczącej w życiu społecznym”.
W ubiegłym roku rachunek podatkowy Google w Wielkiej Brytanii wzrósł do 67 milionów funtów po wzroście zysków o 45 milionów funtów.

Gigant technologiczny zatrudnia w Wielkiej Brytanii ponad 4000 osób, ale konsekwentnie był krytykowany za niewypłacanie wystarczającego podatku, podobnie jak inne amerykańskie firmy, takie jak Amazon i Apple.
W maju OECD ogłosiło plany „rozwiązania problemów podatkowych wynikających z cyfryzacji gospodarki” i zobowiązało się do stworzenia „jednolitego długoterminowego rozwiązania” do końca przyszłego roku.

Według The New Statesman brak postępów spowodował, że Wielka Brytania opublikowała w tym roku ustawę finansową, w której do kwietnia 2020 r. postanowiła wprowadzić dwuprocentowy podatek od dochodów firm technologicznych.

Jednak plany frustrują USA, które chcą wielostronnego podejścia do kwestii technologicznej.

Vestager wcześniej nakazał Irlandii odzyskanie 14 miliardów funtów podatku od Apple.

Ostatnie badanie przeprowadzone przez Tax Watch wykazało, że Facebook, Google, Apple, Microsoft i Cisco uniknęły 5 miliardów funtów w brytyjskich podatkach w ciągu ostatnich pięciu lat.

Pichai, który kontynuował wzrost firmy Google od czasu przejęcia w 2015 roku, nadzorował zyski w wysokości 12 miliardów funtów w pierwszych sześciu miesiącach 2019 roku.

Google, którego macierzysty Alphabet jest czwartą co do wielkości firmą na świecie, ma obecnie 92% udziału w brytyjskim rynku wyszukiwania i 37% światowego rynku reklamy cyfrowej.

Pichai otrzymał w ubiegłym roku 1,5 miliona funtów i ma osobisty majątek w wysokości około 1 miliarda funtów, mówi, że to nie on decyduje, czy Google jest zbyt dużą firmą.